אימון קשב וריכוז

כאשר אנו מתבקשים לתאר הפרעת קשב וריכוז בד"כ נמצא תיאור מהסוג הבא:
"הפרעת קשב וריכוז ADHD היא הפרעה נוירולגית ממנה סובלים 5-10% מהאוכלוסייה. היא מתבטאת בין היתר בקושי לשמור על ריכוז לאורך זמן, במוסחות גבוהה, בקושי להתארגן ו"לנהל" את הזמן, לקבוע סדר עדיפויות, בדחיינות ולעיתים גם בהיפראקטיביות. ילדים הסובלים מההפרעה חווים פעמים קושי בלימודים ובהתנהלות במסגרת הבית-ספרית וכן קשיים חברתיים שונים, ואילו מבוגרים רבים מתקשים לשמור על מערכות יחסים יציבות ועל עבודה קבועה לאורך זמן..."
אני מציע להתייחס להפרעת קשב וריכוז אחרת לגמרי! אני מציע לראות אותה כ"הפריית קצב וריקוד".  אמנם התיאור מעלה הוא נכון עד כאב, אך התמונה העגומה שהוצגה כאן היא חלקית בלבד ובוודאי שהיא איננה חזות הכל. אנשים עם ADHD הם פעמים רבות ורבליים מאוד, יצירתיים, נחושים בהשגת מטרותיהם, אנשי שיחה נהדרים, ספורטאים מצטיינים ועוד ועוד. את התכונות הללו, ורבות נוספות, ניתן לרתום באמצעות תהליך אימוני מותאם לפיתוח אישי והצלחה בתחום החברתי, הלימודי, המקצועי והאישי.


אימון ילדים ובני נוער
אימון ילדים ובני נוער מתאים לילדים, בערך מגיל 10, ומתרכז קודם כל בהעצמה אישית של המתאמן או המתאמנת הצעירים ובהחזרה של תחושת המסוגלות והביטחון שלהם. בשלב הראשון של האימון נכיר סיפורי הצלחה של אנשים מפורסמים שסבלו מאוד מהפרעת קשב, מלקות למידה או משניהם יחד והצליחו להגיע למרות ההפרעה (או שמא בזכותה?) להישגים כבירים. בשלב הבא נפנה בדרך-כלל לסוגיית הפרשנויות ונתאמן על תפיסת המציאות ממגוון רחב של זוויות אפשריות. זה גם יהיה השלב בו נעבוד על הערכים – הדברים שחשובים למתאמן, העקרונות שלו או שלה ומתוכם נגזור "הצהרת כוונות" ומטרות אימוניות ברורות. כאן ישמשו אותי בין היתר כלים מעולם ה- NLP והדימיון המודרך.


שני הנושאים העיקריים עליהם בוחרים ילדים ובני-נוער להתאמן הם ניהול עצמי (ניהול זמן והתארגנות) ופיתוח מנהיגות וכישורים חברתיים. אימון קשב וריכוז לילדים ובני נוער עוסק בנושאים אלו מזווית ייחודית ומותאמת לילדים תוך שימוש נרחב בסיפורים, סרטונים ומטאפורות. לחלק זה של האימון יש פן פרקטי נרחב הכולל כלים לניהול זמן, תזכורות והתראות וכן כלים להתנהגות חברתית מותאמת זמן ומקום.


משך האימון הוא 15-20 מפגשים והוא כולל שני מפגשים עם ההורים. אני עורך את האימון בקליניקה שלי (בראשון-לציון או כפר-סבא), כאשר בדרך כלל 2-4 מפגשים נערכים בסביבה הטבעית של הילד בבית הלקוח.


ממליצים
דפנה, אמא של יוני 11.5 (שם בדוי)
"אני מרגישה סוף סוף שמשהו בפן החברתי מתחיל להשתנות. הרבה פחות ריבים גם בבית וגם בבית-הספר. יש פחות מתח, גם מצידו וגם מצידי. כאילו שלמדנו לחיות עם ההפרעה בשלום. זוהי רק התחלה, אבל אני אופטימית לגבי ההמשך".


מתן 16.5
"עד שפגשתי את עדי באמת האמנתי שאני די דפוק... עדי גרם לי לראות שזכיתי ב"מתנה שעטופה בבוץ", שאני יכול להצליח בלימודים ובחיים ושכדאי לי להתאמץ בשביל זה".