5 מחשבות של הורה בימי הסגר שיכולות להועיל

אנחנו נכנסים לשבוע שלישי של מערכות חינוך מושבתות / עובדות מרחוק כשהילדים בבית והסגר מתהדק מידי יום. עבור חלק מכם זו סיטואציה מעצימה ומלכדת ואילו עבור אחרים מדכאת ומלחיצה (וכנראה גם וגם). בעקבות עשרות שיחות טלפון, זום והנגאאוט עם הורים ומכיוון שגם אני נמצא בהסגר כמו כולם הנה 5 מחשבות שיכולות להועיל:

1. עיצרו לרגע. זה הזמן להירגע קצת, להוריד את הרגל מהגז, לקחת נשימה עמוקה. להבין שאין לנו ממש שליטה על המצב שנוצר. במקום להיות בלחץ ולהתמרמר ב"מעגל הדאגה" להזכיר לעצמנו מה כן נמצא בשליטתנו ב"מעגל ההשפעה". הקשר עם המשפחה שלנו נמצא במעגל ההשפעה, ויש לו השפעה חיובית על תחושת המשמעות האישית ועל מצב הרוח. בשבוע שעבר כתבתי באריכות על כך כאן.

 

2. ריסטרט יומי. זו מן הסתם תקופה לחוצה עם ריבים וחיכוכים. אל תתפתו להאמין לתמונה הוורודה שמציגים המכרים שלכם ויועצי הסתרים האינטרנטיים. גם אם אתמול כעסתם והתעצבנתם וגם אם זה היה (וזה היה!) לגמרי בצדק - היום יום חדש. זמן לעשות ריסטרט ולהתחיל מהתחלה. בהקשר זה חשוב לזכור לתת לילדים שלנו מרחב וזמן לעצמם. גם הם צריכים רגע של מנוחה. ומה איתך? חשוב לקחת רגע לעצמך. זה נכון לזמן שגרה ועל אחת כמה וכמה גם כיום.

 

3. תלמדו משהו יחד. והכוונה היא למשהו שלא קשור ללמידה מרחוק של בית הספר. למשל אצלי בת הארבע לומדת להניח כוסות עם כוכבים ולהתאים למספר הנכון. אינספור רעיונות רצים בקבוצות הפייסבוק השונות, מפולחים על פי גיל ומצב רוח. רק צריך לחטט קצת. חלק גדול מהלמידה מתרחשת דרך משחק, ולכן תיבות בריחה וחידות טריוויה גם הן חלק מהלמידה. יש המון דוגמאות ברשת. אצלנו בבית האתגר היה חילוץ דינוזאורים מעידן הקרח. הקפאנו דינוזאורים בתוך קופסאות והילדים חילצו אותם באמצעות פטיש שניצלים. הם לא הפסיקו עד שכולם היו בחוץ.

פלג ודינוזאור.jpg
התאמת מספרים.jpg

4. פשוט תחיו ביחד. תבשלו, תנקו, תהיו. האחריות המשותפת על מטלות הבית השונות מקרבת ומייצרת אמון בין חברי המשפחה.

 

5. עבודה מהבית. חלקכם עובדים מהבית, גם הילדים בבית כל הזמן. נסו ליצור כמה שיותר הפרדה בין הזמן שמוקדש לעבודה לזמן שמוקדש לבית, למשפחה ולילדים. חשוב להתנתק לעיתים מהעבודה כדי להיות עם הילדים, וגם להפך - להתנתק מהילדים כדי להשקיע זמן ומרץ בעבודה. ההמלצה שלי היא לקבוע לוח זמנים ברור וידוע מראש, כך שגם אתם תהיו פנויים וגם ילדיכם יוכלו לדעת מתי אתם זמינים עבורם.

 

אני מאמין שהיכולת האנושית להסתגל ולהתאים את עצמנו למצבים חדשים היא אדירה. יש בידיכם את המשאבים לעשות זאת. יכול להיות שההתקדמות לעבר המצב הרצוי מבחינתכם או השינוי שאתם מייחלים לו יהיו איטיים, אך כפי שכבר אמרו לפני, עדיפה התקדמות איטית מאשר עמידה במקום.