שגרה חדשה בימי משבר

כיצד יוצרים שגרה חדשה ובריאה בזמנים של שינוי או משבר?

שבוע נוסף בצל משבר הקורונה מסתיים. נכון לכתיבת שורות אלה המדינה פחות או יותר בהסגר. מרבית ההורים בבית. אנחנו מתחילים להתרגל לכך שהילדים בבית ואנחנו שם יחד איתם, מנסים לעבוד (מי שעדיין יש לו עבודה) ולשמור על שפיות. אפילו על סבא וסבתא נאסר לחלוק בנטל. מה נגיד, מצב לא פשוט כלל וכלל בלי תאריך סיום או נקודת יציאה ברורים.

אתם מודאגים ובצדק! ומן הצד השני הרשת גועשת ורוגשת. נדמה שכל ההורים הפכו לגננות ולמורים. כולם מעולים, נהדרים ויצירתיים ומשום מה רק אתם לא (???). מבין שלל הפעילויות המטורפות שראיתי: גינות אקולוגיות במרפסות, גידול ירקות אורגניים ואוריגמי שאין סיכוי בעולם שאצליח ליצור גם בעולם אידיאלי (ובטח בעולם שבו אנחנו עדיין עובדים! מהבית!).

אני מזכיר שלפחות חלקכם לא בחרתם לעבוד בתחום הפעלת הילדים, ההדרכה והחינוך ואין לכולם מושג איך עושים את זה. אם אין לכם מושג – על פי מומחי הרשת, שוב אין בעיה. היכנסו לטיפ היומי או צפו בוובינר של מאן דהוא שמבטיח לנו בית בלי ריבים ושלווה קוסמית בה אנחנו כל היום סוחטים לימון והופכים אותו ללימונדה (אגב בית בלי ריבים, כמוהו כחולה שנפטר והמוניטור שלו מראה אתם יודעים מה – וסליחה על הדימוי הזה בימי קורונה, זה הכי טוב שהצלחתי למצוא, הילד פה מושך אותי בשרוול).

הדבר החשוב שכדאי שנשים אליו לב הוא זה. אנחנו נכנסים למצב של שגרה, שונה מזו שאנחנו מכירים. שגרה בה אנחנו נמצאים עם הילדים שלנו הרבה יותר, ממש חיים איתם יחד ולא רק בסוף השבוע. זוהי שגרה לא מוכרת שתדרוש מאיתנו הסתגלות ובנייה של הרגלים חדשים. הדוגמה המוחשית ביותר שעולה לי להשוואה היא דיאטה. אני יכול להכריח את עצמי לא לאכול שבוע או שבועיים, אבל לבסוף אני אשבר ואתחיל לזלול המון. הדבר הנכון הוא לתכנן תפריט מסודר ובריא, כזה שאוכל לעמוד בו לאורך זמן עם פינוקים הגיוניים מידי פעם ועם הידיעה שתהיינה סטיות מהתפריט, וגם זה בסדר גמור.

אותו הדבר כאן. קחו את זה לאט בבקשה. אל תתחילו על 100 ותגלו עוד שבועיים או יומיים ש"נגמר לכם הסוס". תכננו מראש שגרה שאתם יכולים לעמוד בה כהורים, שגרה עם לוח זמנים מסודר כבסיס ועם ידיעה ברורה שהכל דינמי ופתוח לשינויים, וכמובן אל תשכחו לתבל את השגרה הזו מידי פעם בהפתעות כמו משחק חדש שקניתם או ארוחה כיפית ומיוחדת, כי השגרה שוחקת וחייבים לגוון.

עכשיו, מצאתם פעילות מעניינת ברשת, כזו שבאמת בא לכם לעשות, כזו שפוגשת את הכוחות והעוצמות שלכם, כזו שאתם חושבות וחושבים שתתאים לילדים שלכם, קדימה לכו על זה! אבל בבקשה. אנא מכם. לצאת מגדרכם או לחוש אשמה על כך שאתם לא עושים זאת – זה ממש לא.

לימים שקטים ורגועים עם הרבה בריאות ושגרה מבורכת...